Dlaczego warto jeść jagnięcinę?

Dlaczego warto jeść jagnięcinę?

Należy mieć świadomość, że jagnięcina zaliczana jest do najzdrowszych mięs. Jak wiadomo produkt jest bardzo drogi, dlatego niestety nie każdy może pozwolić sobie na zakup tego rodzaju mięso. Warto zdawać sobie sprawę, że za zaledwie 1 kg łopatki jagnięcej trzeba zapłacić około 80 zł.

Dlaczego warto jeść jagnięcinę?

Cena jest jednym z powodów dlaczego mięso jagnięce jest tak rzadko spotykane na polskich stołach. Rarytasem jest jagnięcina, która pochodzi od jagniąt mlecznych. Należy wiedzieć, że żywione tylko i wyłącznie mlekiem matki będą charakteryzowały się zarówno soczystym, jak i delikatnym mięsem. Nie wszyscy mają świadomość, że jagnięce mięso rekomendowane jest w diecie antynowotworowej. Zalecane jest uwzględnienie tego produktu także w jadłospisie dla dzieci.

Kwasy omega-3

Nie wszyscy mają świadomość, że jagnięcina ma bardzo podobną zawartość tłuszczu do wieprzowiny czy wołowiny (https://ranozebrano.pl/mieso-ryby/jagniecina). Jego ilość uzależniona jest jednak od części tuszy, a także sposobu hodowli i wieku zwierzęcia. Należy zaznaczyć, że w jagnięcinie można znaleźć bardzo wysoką zawartość kwasów omega-3, a także wyższe stężenie kwasu linolowego. Są to bardzo istotne składniki z punktu widzenia antynowotworowej diety. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kwas linolowy może oddziaływać nie tylko na hamowanie powstania, ale również rozwoju raka jelita czy piersi. Ponadto z badań fińskich naukowców wynika, iż kobiety, w których diecie znajdowały się produkty bardzo bogate w kwas linolowy mają znacznie mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

Białko

Należy także zdawać sobie sprawę, że jagnięcina jest niezwykle bogata w białko. Koniecznie trzeba sobie uzmysłowić, że znajdują się w nim praktycznie wszystkie konieczne aminokwasy, które muszą zostać dostarczone organizmowi. Białko jest także bardzo ważnym materiałem budulcowym oraz pełni wiele istotnych funkcji. Oddziałuje przede wszystkim na właściwy wzrost i rozwój człowieka. Jest także odpowiedzialny za regenerację tkanek, które zostały uszkodzone.

Żelazo

Warto mieć świadomość, że jagnięcina jest świetnym źródłem bardzo łatwo przyswajalnego żelaza, które pełni w organizmie mnóstwo ważnych funkcji. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, której zadaniem będzie transport tlenu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wspomniany pierwiastek ma bardzo istotne oddziaływanie na odporność organizmu czy regenerację tkanek. Trzeba wspomnieć, że jego niedobór zaliczany jest do przyczyn anemii. Warto wiedzieć, że przyswajanie żelaza może być utrudnione, gdy dieta danej osoby będzie zawierała zdecydowane ilości błonnika pokarmowego. Bardzo pomocna we wchłanianiu żelaza jest witamina C.

Food obraz autorstwa dashu83 - www.freepik.com